Co vlastně víme o mladých?

Můžeme vůbec plánovat aktivit a rozvoj území ve prospěch mladých, když o nich nic nevíme? Tyto otázky si kladli účastníci pracovní skupiny Mládež a volný čas a odpovědi nebyly snadné.

Přestože jsme mezi sebou měli tři mladé lidi z území, diskuse vázla a "nefrčeli" jsme jako obvykle, jak si posteskla jedna z účastnic pracovní skupiny. Rozhodli jsme se naše mladé vytěžit co nejvíce a při práci ve skupinách jsme nejdříve hodnotili to, co MASka pro mladé už dělá. Mládežnické aktivity typu výměny mládeže, vysílání mladých dobrovolníků z území do ciziny či přijímaní mezinárodních dobrovolníků dostaly zelenou; grantový program Stratér pro mládež byl velmi kvitován s doporučením flexibility u poskytované částky, stejně jako nejoblíběnější opatření Programu rozvoje venkova a Integrovaného regionálního rozvoje "Rekonstrukce/budování zázemí pro komunitní aktivity".

Poté jsme se opět za pomoci našich tří mládežníků pokoušeli definovat vnitřní a vnější motivaci mladých k zapojení do aktivit. Ve společné diskusi jsme se shodli, že skupinou, která potřebuje naši největší podporu je skupina mladých ve věku 13-19 let. Poskytovatele volnočasových aktivit, ale i náš tým nejvíce zajímalo, jak mladé oslovovat, jak na ně cílit a jakými kanály s nimi komunikovat.

Přestože jsme se dopídili jistých závěrů, shodli jsme se, že přesně nemůžeme vědět, jak náctiletí přemýšlí a těžko se nám ztotožňuje se skupinou mladých 13+, dohodli jsme se, že každý z nás do příštího setkání osloví 3-5 mladých lidí a pokusí se jim položit následující otázky:  

  1. Řekni mi minimálně 2, maximálně 4 oblasti života, v kterých jsi opravdu spokojený? (koníčky, studium, rodina, přátelé...)
  2. Řekni mi minimálně 1 až 3 oblasti, v kterých spokojený nejsi
  3. Jaké máš možnosti pro svůj osobní život/rozvoj? (studium, volný čas, práce, místo pro setkávání, další podpora)
  4. Co ti vyhovuje na místě, kde žiješ? A co naopak ne? Napadá tě, jak to, co nevyhovuje, by šlo změnit? Jak bys k tomu mohl přispět ty?
  5. Když si představíš sebe za 5 let, jak by tvůj život měl vypadat? (místo, kde chceš žít, zájmy, škola, práce…)
  6. Jakou podporu a kde můžeš najít, abys mohl/a v budoucnu být/stát se, kým chceš?
  7. Co bys potřebovala v místě kde žiješ, abys tu chtěla žít i za 10/20 let?

Dohodli jsme se, že na příštím setkání výstupy vyhodnotíme a možná se změněnou perspektivou na mládež naplánujeme aktivity, které by naše MASka měla pro mladé v území podporovat.

Odkaz na zápis z jednání zde


Autor fotografií: Michal Arnošt

Tyto internetové stránky používají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace