Potkali jste návštěvu z Bretaně?
Naše Maska se od letošního roku řadí k těm, co získali akreditaci v programu Erasmus+ mládež. V České republice akreditací disponuje 17 organizací pracujících s mládeží, v celé Evropské unii je to pouze 6 %. Těchto 6 % organizací pak disponuje největší finanční alokací na výměny mládeže.
(Jak poznamenal vedoucí sekce pro mládež Domu zahraniční spolupráce Šimon Pressl, nacházíme se v dobré společnosti. Dobré společnosti těch, kteří prokázali kvalitu projektů a jejich řízení a hodlají v tom pokračovat.)
Do našich aktivit zapojujeme mladé lidi s geografickým, vzdělávacím, sociálním či ekonomickým znevýhodněním. Používáme neformální metody učení a zaměřujeme se na rozvoj klíčových kompetencí. K mladým účastníkům přistupujeme s respektem a individuálně, nicméně se snažíme dostát vzdělávacích cílů aktivit.
A tak jsme v září vyrazili se skupinou 13 mladých lidí do bretaňského Saint Brieuc za 20 mladými studenty ze školy Sacre Coeur. Tématem projektu bylo poznávání sebe, svých dovedností a schopností a příprava na profesní život. V Bretani jsme navštívili mléčnou farmu, sušenkárnu s prodejnou, sýrárnů, rybí trh s místními rybáři i vyučování v místní základní a střední škole. Diskutovali jsme, co nás zajímá z hlediska různých profesí a u toho samozřejmě trénovali nezbytnou angličtinu.
V říjnu jsme na oplátku přivítali naše partnery u nás ve Spáleném Poříčí. Mladí účastníci se zapojili do komunitních aktivit v rámci našeho projektu Dycky spolu! vol.2 a moštovali pro seniory, zakládali záhony v komunitní zahradě a pomáhali v šatní skříni. Zamýšleli se nad tím, co je dělá šťastnými a jak být v pohodě, ale nechyběl i oblíbený sport, především fotbal - z bretaňských účastníků bylo 10 dívek fotbalistek! A i to se ukázalo jako dobré téma při diskutování o sociální nerovnosti. Nesmíme zapomenout ani na den s trash fashion. Je to aktivita, kdy se odpad využívá pro výrobu tematických kostýmů nebo jako umělecké vyjádření celospolečenských problémů. U trashfashion je to důraz na ochranu životního prostředí, udržitelnou módu a boj proti řetězcům s rychlou a levnou módou, ke které se využívá dětská práce.
Výměny mládeže obvykle bývají náročné a ani tato, čítající téměř 30 osob, nebyla výjimkou. Motivovala nás, koordinátory a lektory, k reflexi aktivit a selekci účastníků do dalších výměn, které nás příští rok zase čekají.
Za to, že jsme tuto výměnu mládeže dokázali zorganizovat, děkujeme městu Spálené Poříčí, Ekocentru Spálené Poříčí, Metropolitní kapitule Sv. Víta v Praze, Hotelu Brdy a TJ Sokol Spálené Poříčí. Bez podpory lokálních partnerů by vše bylo o mnoho těžší. Velké poděkování patří rodičům našich mládežníků, kteří ve svých rodinách přijali mladé francouzské účastníky a stali se tak na týden velkou mezinárodní rodinou.
Adéla Mašková a Lucie Korbová