Jak lépe vzdělávat pro 21. století: Klíčová role vize a mise ve školství
V rychle se měnícím světě je potřeba vzdělávání přizpůsobovat novým výzvám. Právě proto se mateřské a základní školy v regionu rozhodly zaměřit na tvorbu jasné vize, mise a hodnot jako základních pilířů pro úspěšné vzdělávání. Na informační setkání ke kvalitě vzdělávání "Jak lépe vzdělávat pro 21.století” se setkali příznivci vzdělávání z řad zřizovatelů a ředitelů škol, pedagogů i rodičů a měli příležitost sdílet své zkušenosti a poznatky z tvorby vize školy.
Realizační tým MAP na úvod setkání zdůraznil význam jasně definované vize, mise a hodnot školy. Společné stanovení směru totiž pomáhá řediteli nejen efektivně řídit školu, ale má velký potenciál motivovat a inspirovat všechny zúčastněné, podporovat jejich spolupráci, inovace i snahy o zlepšování a vytvářet stabilní základy pro smysluplné vzdělávání.
Během čtyř praktických vystoupení představily MŠ Čížkov, MŠ Nepomuk, ZŠ Mileč a ZŠ a MŠ Spálené Poříčí své zkušenosti s tvorbou vize a mise. Každá škola ukázala svůj unikátní přístup k tomuto procesu, zdůraznila, co jim pomohlo a jaké nové poznatky získaly. Klíčová byla spolupráce se všemi zainteresovanými stranami i srozumitelnost změn pro samotné žáky a jejich rodiče. Setkání jasně ukázalo, že formulace vize a mise není snadný úkol a přináší výzvy, jako je motivace zaměstnanců, kteří mohou tento proces vnímat jako zbytečný, zapojení rodičů a širší veřejnosti a efektivní komunikace hodnot školy.
Poté účastníci ve skupinách diskutovali o identifikovaných výzvách a hledali způsoby, jak je překonat. Debaty se zaměřily na otázky, jak motivovat zaměstnance, jak zapojit rodiče a širší komunitu, a jak efektivně sdílet hodnoty školy. Skupiny také hledaly možnosti, jak mateřské a základní školy mohou spolupracovat na vytvoření společné vize.
Na závěr akce prezentátorky shrnuly, co si z procesu tvorby vize a mise odnášejí a jaké konkrétní kroky plánují podniknout. Jejich závazkem je dále rozvíjet tyto klíčové prvky a aktivně zapojovat do tvorby vize nejen pedagogy, ale také rodiče a zřizovatele škol.
V příštím roce se školy, s podporou projektu MAP, zaměří na posílení spolupráce se zřizovateli, rozšíření vzdělávacích možností pro učitele a tvorbu strategií, které povedou ke sdíleným vizím. Cílem je, aby se účastníci po roce mohli sejít a společně reflektovat úspěchy a pokroky, které byly dosaženy.
Aktivita je realizována v rámci projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání ORP Nepomuk IV, registrační číslo CZ.02.02.XX/00/23_017/0008141.